2018 Sign İstanbul Fuarındaydık

2O-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’nda Co2 Lazer kesim makinelerinin yanı sıra yedek parçaları ve özel olarak distribütörlüğünü aldığı CSI eCO2 Amerikan teknolojisi lazer cam tüplerini sergileyen Kalender Lazer, fuardan memnun ayrıldı. Biz de firmanın Genel Müdürü Nafiz Kalender ile görüşerek fuarla ilgili değerlendirmelerini sorduk.2O-23 Eylül tarihlerinde düzenlenen Sign İstanbul Fuarı’nda Co2 Lazer kesim makinelerinin yanı sıra yedek parçaları ve özel olarak distribütörlüğünü aldığı CSI eCO2 Amerikan teknolojisi lazer cam tüplerini sergileyen Kalender Lazer, fuardan memnun ayrıldı. Biz de firmanın Genel Müdürü Nafiz Kalender ile görüşerek fuarla ilgili değerlendirmelerini sorduk.

 

Fuarla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz? Katılımcı ve ziyaretçi profilini ve ziyaret yoğunluğunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sign İstanbul 2O18, her sene olduğu gibi oldukça kaliteli firmaların yer aldığı dünya standartlarında başarılı bir fuar oldu. Meslektaş firmalarla olan paylaşımlarımız, yurtdışından gelen iş ortaklarımız ve potansiyel müşterilerimizle oldukça iyi vakit geçirme fırsatımız oldu. Ziyaretçi yoğunluğu maalesef beklediğimiz düzeyde değildi. Fakat etkileşim ve standımıza olan ilgi payının yüksekliği bizi ziyadesiyle tatmin etti.


Firmanız için verimli bir fuar geçirdiniz mi?

Önceki fuar deneyimlerimiz ile ilgili bir kıyaslama yapacak olursak öncekilere göre daha verimli bir fuar geçirdiğimizi söylemek yanlış olur. Sıcak satış dediğimiz stant üzerindeki satış beklentimiz maalesef karşılanmış değil. Ancak fuarda kazanmış olduğumuz potansiyel müşterilerimize ve olumlu geri dönüşlere bakacak olursak ilerleyen zamanlarda fuarın verimini hissedeceğimize inanıyoruz.


Standınızda hangi ürünlerinizi sergilediniz?

Standımızda, uzmanlık alanımız olan Co2 Lazer kesim makinelerinin yanı sıra yedek parçalar ve özel olarak distribütörlüğünü almış olduğumuz CSI eCO2 Amerikan teknolojisi lazer cam tüplerini sergiledik.

Ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği çözümleriniz nelerdi? Ziyaretçilerimizin büyük bir kısmının ilgisi 32OW (cam tüp) güce sahip lazer kesim makinesi üzerindeydi. Ziyaretçilerimiz makine üzerindeki kalın malzemelerin canlı kesim örneklerini büyük bir hayranlıkla izlediler. Ziyaretçilerimize Türkiye’nin en güçlü lazer makinelerini ve tüplerini tanıttık, profesyonel çözüm olarak beğenilerine sunduk.


Piyasada yaşanan ekonomik olumsuzlukların fuara yansıdığını düşünüyor musunuz? Bunun ziyaretçilerin yatırım kararlarına yansıması sizce nasıl oldu?

Elbette ülkemizin geçici zor şartları her alanda olduğu gibi fuara da gözle görünür bir şekilde yansıdı. Gerek bizim işletmemiz, gerekse meslektaşlarımızla istişarelerimiz gösterdi ki, maalesef ziyaretçilerin ve potansiyel müşteri kitlesinin alım gücü ciddi seviyede düşüktü. Ülkemizin bu duruma da ayak uyduracağını ve piyasaların güçleneceğini umut ediyoruz.

Son olarak eklemek istediğiniz noktalar ve sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Yüzde doksanlık bir oran ile neredeyse tamamına yakını sektör profesyonellerinden oluşan seçkin ziyaretçi profili sayesinde SIGN İstanbul 2O18 yine çok hareketli geçti. Diğer ülke vatandaşlarının yoğun bir katılım sağlaması ülkemiz açısından da olumlu bir sonuçtur.