Co2 Lazer kesim makinası ile neler yapılır

CO2 kesme lazerleri inanılmaz derecede çok yönlüdür. Bu bağlamda co2 lazer kesim makinası ile neler yapılır, sorusunu yazımızda inceleyelim. Dar odaklanmış kiriş, metal alaşımlı plakanın her tür ve kalınlığından karmaşık şekiller

Co2 Lazer kesim makinası ile neler yapılır

Co2 Lazer Kesim Makinası Nedir?

 

Karbondioksit yani CO2 lazer kesimi, son yıllarda üretimi dönüştürmüştür. CO2 lazer kesim, çok çeşitli malzemelerin düşük maliyetle hassas şekilde işlenmesini sağlar. Çoğu CO2 lazer kesiciler elektrik enerjisi ile çalışır. Lazer kesiciler, lazer ışınını büken ve hedefine yönlendiren bir dizi ayna ve mercek içeren bir cam tüpten oluşur. Lazer ışını, bir CAD vektör dosyasından CNC yani bilgisayar sayısal kontrollü talimatlarını takip eder.
 
İlk CO2 lazer kesici, 1963 yılında Bell Laboratuvarlarında Kumar Patel tarafından geliştirildi. Dört yıl içinde ilk 1kW CO2 lazerleri piyasaya çıktı. CO2 lazer ışınları, paslanmaz çelik gibi düz levha malzemeleri kesmek veya kazımak için kullanılır. Kesme işlemi malzemenin çok ince ayarlı yakılması, eritilmesi veya buharlaştırılmasıyla gerçekleştirilir. Plastiklerle bile, yüzey eritilerek ve buharlaştırılarak profesyonel bir yüzey elde edilebilir.
 
Co2 Lazer Kesim Makine Kullanımı
 
C02 lazer, en eski gaz lazerlerinden biridir. Yüksek gücü ve kontrol seviyeleri ile Co2 lazerler, hassasiyet, seri üretim ve en önemlisi kişiselleştirme gerektiren uygulamalarda kullanılabilir. C02 lazer kazıma makineleri ve kesiciler son derece hassastır. Ahşap, plastik, metal ve kağıt gibi aklınıza gelebilecek hemen her malzemede tasarımlar, dekorasyonlar ve benzerlerini oluşturmak için kullanılabilir.
 
CO2 Kesme Lazeri Nasıl Çalışır?
 
CO2 kesme lazerleri inanılmaz derecede çok yönlüdür. Bu bağlamda co2 lazer kesim makinası ile neler yapılır, sorusunu yazımızda inceleyelim. Dar odaklanmış kiriş, metal alaşımlı plakanın her tür ve kalınlığından karmaşık şekilleri kesebilir. Bir lazer ışını, yüksek yoğunluğa sahiptir. Tek dalga boylu ışıktan yapıldığı için bu kadar verimli bir özellik sunar. CO2 lazer ışınıyla dalga boyu kızılötesi spektrum seviyesindedir. Yani insan gözüyle görünmeyi olanaksız kılar.
 
Lazerin kesme kafasındaki kavisli bir ayna, ışını meme deliğinden geçirir. Kafa plakanın üzerinden geçerken, lazer ışını noktayı tam olarak keser. Nitrojen gibi sıkıştırılmış bir gaz, kesme alanındaki döküntü parçalarının dışarı atılmasına yardımcı olur. Makine, tek tip bir odak noktası sağlamak için kesme kafasını küçük miktarlarda otomatik olarak kaldıracak veya alçaltacaktır. Bu kadar yüksek güç yoğunluğu ile elde edilen sıcaklık, metal alaşımlı levhayı hızla eritir veya buharlaştırır.
 
C02 Lazer İçeriğinde Ne Bulunur?
 
Bir C02 lazer kesicide , elektrik her iki ucunda aynalar bulunan gazla dolu bir tüpten geçtiğinde ışık üretilir. Bir ayna tamamen yansıtıcıdır, diğeri biraz ışığın geçmesine izin verir. Bu aynalar, lazer ışınını kesilecek malzemeye yönlendirir. Gaz tipik olarak bir karbon dioksit, nitrojen, hidrojen ve helyum karışımıdır. C02 lazerlerin ürettiği herhangi bir ışık, normal ışığa kıyasla son derece güçlüdür. Bunun nedeni gaz tüpünü ayıran aynalardır.
 
Co2 İle Uzun Dalga Boyu Nedir?
 
Bu aynalar, tüpün içinden geçen ışığın çoğunu yansıtır ve ışık dalgalarının yoğunluk kazanmasına neden olur. Işık, yeterince parlak olduğunda, kısmen yansıtıcı aynadan geçer.
Lazerden gelen ışık kızılötesi olduğu için insan gözü ile görünmez. Aynı zamanda çok uzun bir dalga boyuna sahiptir. Kumaş, ahşap, metal, cam ve kağıt dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesebilir. Bu ışıktan gelen yoğun ısı, kesilecek malzemeyi buharlaştırarak doğru ve pürüzsüz bir yüzey bırakır.
 

Malzemenize ve hangi malzemeyi kestiğinize veya kazıyacağınıza bağlı olarak hız ve güç ayarları azaltılabilir ve artırılabilir. Malzemenizi önceden test etmek iyi bir uygulamadır ve sizi her seferinde mükemmel sonuçlara yaklaştırır. Dalga boyunun uzun olması hassas kesime olanak sunan bir özellik olarak bilinir.
 
CO2 Lazer Kesim ile Esnek İmalat
 
CO2 kesme lazerinde ayarların yapılması, kesimin kalitesini ve bitimini değiştirir. Onu daha kalın veya daha ince yapar. Daha ince veya daha az sağlam malzemeler için gücü azaltabilir. Ayrıca kesimlerin kenarlarında yanmayı önlemek için kesme hızını yavaşlatabilirsiniz. Kesme kirişi bir noktaya odaklandığından, standart bir çelik bıçakla elde edeceğinizden çok daha az çentik vardır.
 
Üretim sürecinde co2 lazer kesim makinası ile neler yapılır diye bakarsak; kağıt, kontrplak ve akrilik gibi çok çeşitli malzemeleri kesmek veya kazımak için kullanılabilir.  Metaller, endüstriyel boyutlu CO2 kesme lazerleri kullanılarak işlenir. Prototip parçalar, bir gün içinde yüksek hacimli üretim için üretilir, test edilir ve teslim edilebilir. CO2 lazer kesim, çoğu imalat işi için vazgeçilmez bir üretim sürecidir. Lazer kesim sürecimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için firmamız müşteri temsilcilerinden destek alabilirsiniz.
 
C02 Lazer Kesicilerin Avantajları
 
Pek çok sektörde kolaylık sunan co2 lazer kesim makinası ile neler yapılır, sorunun yanı sıra avantajlarını da sıralayalım;

Temassız İşlem;  ışın, çalıştığı malzemeye fiziksel olarak temas etmez; bunun yerine malzemenin yoğun ısı ile erimesine neden olur. Bu, malzemeye ve makineye minimum zarar verir.

Düşük Güç Tüketimi - Lazer kesim makinelerinin bakım maliyetleri düşüktür ve sadece ucuz yedek parçalara ihtiyaç duyarlar.

İnanılmaz Hassasiyet - Lazerler, temiz kesimlere ve pürüzsüz bir yüzeye sahip son derece hassas ve hassas kesimler üretir.


© Tüm Hakları Saklıdır Kalender Tech Otomasyon Sistemleri LTD ŞTİ. 2009-2023