Co2 Lazer Tüp ömrü

Co2 Lazer Tüp Ömrü Nedir?

 

CO2 lazer tüpler, lazer kesim makineleri ile lazer kazıma makinelerinde kullanılan parçalardır. Bu tüpler cm ya da metal malzemelerden üretilmiş olabilirler. İçerisinde karbon dioksit gazı bulunduran cam ya da metal lazer tüpleri en sık kullanılan türler arasında yer almaktadır. Metal lazer kesim makineleri ile lazer kazıyıcı makinelerde çoğunlukla fiber lazer tüpleri kullanılır.

CO2 Lazer Tüp Nasıl Çalışır?

CO2 lazer tüpler, lazer kesim makinelerinde kullanılmakta olan parçalardır. CO2 lazer tüp ömrü kısıtlıdır. Bu sebeple belli bir süre kullanıldıktan sonra yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir. CO' lazer tüpler belli bir süre çalıştıktan sonra eğer tekrar doldurulmazsa lazer kesim makineleri durabilir bu da üretimin aksamasına sebep olacaktır. Lazer tüplerin cam lazer ve metal lazer olmak üzere iki ayrı çeşidi bulunur.

Cam Lazer Tüp Özellikleri

Cam lazer tüpler CO2 lazer tüp ismi ile de bilinmektedir. İsminden de anlaşıldığı üzere içerisinde karbondioksit gazı bulunur ve bu gaz sayesinde çalışmaktadır. CO2 lazer tüp ömrü metal tüplere oranla çok daha azdır. Bu tüpler yaklaşık 10 bin saat etkin bir şekilde çalışabilirler. Sonrasında değiştirilmeleri gerekmektedir.

Eğer CO2 lazer tüpler tasarruflu bir şekilde kullanılırlarsa o zaman kullanma süreleri daha yüksek olabilmektedir. Ancak düzenli olarak bakımları yapılmaz ise ve sürekli bir şekilde çalışırlarsa o zaman çalışma süreleri daha az olabilmektedir.

CO2 Lazer Tüp Değişimi

Metal tüplerde olduğu gibi cam tüplerde değişim yapma imkanı bulunmaz. Bu nedenle de kullanım ömrünü tamamladığı zaman tekrar kullanımı söz konusu değildir. CO2 lazer tüpler kullan at kategorisine girmektedir. Ömrünü tamamladıktan sonra yerine yenisinin monte edilmesi gerekmektedir.

CO2 Lazer tüpler kullanım açısından düşünüldüklerinde çok pratiktir. Bu nedenle de endüstride çok fazla tercih edilmektedir.

Cam Lazer Tüpler Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Endüstride daha önceleri kesim işlemleri manuel bir şekilde gerçekleştiriliyordu. Ancak teknolojinin gelişmesi ve ilerlemesi ile artık lazer kesim makineleri ile çok daha hızlı ve seri bir şekilde kesim işlemleri yapılabilmektedir.

Lazer kesim makineleri manuel cihazlara göre oldukça avantajlıdır. Çünkü kesimler hem çok daha kısa sürede gerçekleşir hem de oldukça düz ve pürüzsüz kesimler elde edilir.

Lazer kesim makinelerinin işlerini temiz ve düzenli yapması için kullanılan lazer tüpün kaliteli olması oldukça önemlidir. İki tip lazer tüp vardır. Bunlar cam lazer tüp ve metal lazer tüptür.

İki tip de CO2 gazı sayesinde çalışmaktadır. Tüp içerisinde bulunan ve gözle görülemeyen lazer ışınları ile kesme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu sebeple lazer kesim cihazları kullanılırken bu lazer ışınlarının hiçbir şekilde cilde temas etmemesine ekstra özen gösterilmesi gerekmektedir.

CO2 Lazer Tüpü Avantajı

CO2 Lazer tüpü pek çok açıdan avantajlıdır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

CO2 lazer kesim tüpleri pek çok çeşit lazer makinesinin vazgeçilmez parçalarından biridir. CO2 lazer kesim tüpleri oldukça güçlüdür. Uzun kullanım ömürleri vardır ve performans açısından oldukça başarılıdır.

CO2 Lazer tüpleri oldukça başarılı ve hassas kesimler yapar. Bu sebeple de endüstri lazer kesme makinelerinde çok fazla tercih edilmektedir.

CO2 lazer tüpler yüksek ve güçlü lazer ışını özelliklerine sahiptir. Bu nedenle de pürüzsüz kesimler yapabilirler.

Bu tip lazer tüpleri kullanım ömürleri oldukça yüksektir. 10 bin saat kullanım ömrü vardır. Bununla birlikte CO2 lazer tüplerinin bakımları düzenli bir şekilde yapıldığı zaman verimlilik artışı da gözlemlenmiştir.

CO2 lazer tüpler sıradan lazer tüpler ile kıyaslandıklarında %40 daha güçlü oldukları görülmüştür.CO2 lazer tüplerin ateşleme güçleri de oldukça kararlı bir şekilde olmaktadır.