Co2 Lazer Tüp

Lazer kesim veya lazer kazıma makinelerinde kullanılmaktadır. Cam ve metal tüpler şeklinde bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Co2 Lazer Tüp

Co2 Lazer Tüp

 

Lazer kesim veya lazer kazıma makinelerinde kullanılmaktadır. Cam ve metal tüpler şeklinde bir çok çeşidi bulunmaktadır. Karbondioksit gazını bulundurur cam tüpler ve metal tüpler sıklıkla kullanılan çeşitler arasındadır. Metal olan lazer kesim makinelerinde ve metal markalama makinalarında, fiber lazerler tercih edilmektedir.

Lazer Tüp Çalışma Biçimi

Lazer tüpler lazer kesim makinesi için ideal yedek parça konumundadır. Kullanım ömrü belli bir zaman diliminde sınırlıdır. Bu sürenin bitiminden sonra yeniden doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde çalıştırmış olduğu lazer kesim makinelerinin durmasına neden olabilir. Lazer tüpler fonksiyon olarak iki guruba ayrılmaktadır.

Cam Lazer Tüpler

Cam lazer tüpler karbondioksitle çalışır ve yüksek gerilimli lazer tüpler olarak bilinmektedir. Metal lazer tüplere oranla çalışma süreleri daha düşüktür. Cam lazer tüpler ortalama olarak 10 bin saat faal olarak çalışabilmektedir. Şayet tasarruflu bir şekilde kullanılırsa bu süreden daha da uzaya bilir. Aynı zamanda gerekli bakımlar yapılmaz ve sürekli olarak çalışır ise çalışma ömürleri yarı yarıya düşebilir.

Cam lazer tüplerde yeniden dolum yapma imkanı yoktur. Bu sebepten kullanım ömrü bittiğinde yeniden kullanılamaz. Cam lazer tüpler kullan at olarak üretilmiştir. Ön plana çıkaran en önemli özelliği endüstriyel alanda pratiklik kullanımıdır. Bu sebepten en çok tercih edilen lazer tüpler arasında yer almaktadır.

Metal Lazer Tüpler

Metal lazer tüpler kullanım ömürleri uzun yıllara dayanır. Kullanım alanları ise markalama alanları ve kesim işlemleri olarak söylenebilir. Metal lazer tüplerin çalışma ömürleri yaklaşık 60 bin saati bulmaktadır. Ahşap ver deri kesiminde yaygın olarak kullanılır. Kazıma ve kesim işlemlerinde ilk olarak kullanılan da metal tüplerdir. Seramik lazer tüpler olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 7 sene sürebilecek bir hizmet sağlayabileceğini söylemek mümkündür. Öne çıkan bir diğer sebebi ise darbe vuruşlu özelliğinin olmasıdır. Standart değerlerde çalışma imkanı sağlayabilir.


Lazer Tüpler Hangi Alanlarda Kullanılır?

Önceleri kesim işlemleri için manuel sistemleri kullanan endüstriyel firmalar şimdi lazer kesim makinelerini kullanıyorlar. Manuel sistemlere göre gayet avantajlı ve lazer kesim makineleri, pürüzsüz ve düz yüzeyler elde edebilmek için oldukça uygundur.

Lazer kesim makinesinin işlemlerini standartların üzerinde yapabilmesi için kullanılan lazer tüplerinin kaliteli olması gerekecektir. Kaliteli kullanım sunan lazer tüpler iki guruba ayrılırlar. Bunlar elektrik bazlı metal tüpler ve cam tüplerdir.

Metal ve cam tüpler karbondioksit gazıyla çalışır. Tüp içerisinde görünmeyen lazer ışınlarının devreye girmesiyle işlem gerçekleşir. Bu nedenle lazer tüp kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli konu, vücudun hiçbir tarafıyla temas etmemesi gerekir. Elektrik bazlı çalışabilen lazer tüpler yüksek gerilim içerdiği için elle temas edilmemelidir.

Lazer Tüplerin Kullanım Şekilleri

Lazer kesim makinelerinde verimin yüksek olması için kullanılır. Cam lazer tüpler tercih edilirse bitmesi halinde tekrar doldurma işlemi ve tamir işlemi yapılmamalıdır. Bu cam lazer tüpler bittiği gibi hemen atılması gerekir.

Elektrikli lazer tüp tercih edilirse doldurma ve tamir işlemleri yapılabilir. Ancak bu işlemleri doğru bir şekilde yapılmalıdır. Tamir ve doldurma gibi şeyler yapılmak istenirse bu işlem kaliteli bir serviste yapılmalıdır. Lazer tüplerin çok daha uzun ömürlü olabilmesi için su devirlerine dikkat edilmeli ve lazer tüplerde saf su kullanılmalıdır.

Hangi Ortamda Kullanılmalı?

Lazer tüplerin verimli olması için önemli olan noktalardan bir tanesi kullanılacağı ortamın ısı değerleridir. Çalışma ortamının minimum 10 derece, maksimum sıcaklığın 40 dereceyi geçmemesi önemlidir. Aynı zamanda nem oranının, yüzde 10 ile 60 arasında olması gerekmektedir. Bu değerlerin altında veya üstünde olması durumunda, lazer tüpleri kullanım verimliliği düşer ve kullanım ömürleri beklenmedik şekilde kısalır.

Lazer Tüplerin Kullanım Alanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazer kesim makineleriyle entegre edildikten sonra, kullanım ortamlarının hijyenik olmasına dikkat edilmelidir. Ortamlarda kir ve toz oranının düşük olması verimliliğin arttırır.
Kullanılacak olan ortamda duman yoğunluğunun fazla olması, verimliliği düşüreceği gibi lazer tüplerin ömürlerini de yüksek oranda azaltacaktır.

Lazer tüp kullanımından önce, çıkış lensleri kontrol edilmeli ve gereken temizlikte bulunmasına özen gösterilmelidir. Lenslerin kirli olması kesim işleminde istenen verimin alınmamasına ve yüzeyin pürüzlü kalmasına neden olabilir. Bu nedenle lazer tüplerin lenslerin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Lens temizlik işlemleri yapılırken gayret hassas davranılmalı, lazer tüp temizleme talimatlarına tümüne uyulmalıdır.
 
Bu talimatlara uyulması halinde lazer tüp lensleri daha sağlıklı bir biçimde temizlenmiş olur. Temizlik işleminde saf alkol kullanılabilir. Saf alkolle yapılacak temizlikten sonra kitler kontrol edilmelidir.

© Tüm Hakları Saklıdır Kalender Tech Otomasyon Sistemleri LTD ŞTİ. 2009-2023