Lazer Kesim Makinaları Hakkında Her Şey

Lazer Kesim Makinaları Hakkında Her Şey

 

Lazerle kesme bir termal ayırma işlemidir. Lazer ışını malzemenin yüzeyine çarpar ve kuvvetle ısınır, böylece malzeme tamamen erir veya buharlaşır. Lazer ışını belirli bir noktada malzemeye tamamen girdiğinde, gerçek kesme işlemi başlar. Lazer sistemi seçilen geometriyi takip eder ve prosesteki materyali ayırır. Uygulamaya bağlı olarak proses gazı kullanımı sonuçları olumlu yönde etkileyecektir.

Lazer Kesim Makinesi Tarihçesi

Alıştığımız lazer teknolojisi, birden çok işlem gerçekleştirebilen bir sistemdir. Örneğin, aynı makine lazer kesim ve lazer gravür yapabilir.İlk gerçek çalışan lazer 1960'lara dayanıyor, ancak o zaman çok fazla kullanım yoktu.Bu yeni teknoloji, kullanışlı sistemler üzerinde çalışmak için biraz zaman aldı.

Bununla birlikte, lazer ışınının işlevleri ve olanakları açıktır. Sadece bir dalga boyunda güçlü ve dar bir ışın sağlama yeteneği, düzinelerce endüstride potansiyel kullanım anlamına gelir.

Lazer ışınlarıyla ilgili yeni bilimsel keşifler bilim camiasında ve toplumda karışıklığa neden oluyor ve insanlar bu yeni teknolojinin ne kadar gelişebileceğini tahmin edemiyorlar. Lazerlerin gelişimi genellikle ulusal gazetelerde görülür.

1960'larda, lazer kesim teknolojisinin avantajlarını doğru bir şekilde gösterdikten sonra, düzinelerce endüstride yakında yaygın olarak kullanıldı. 1965 yılında, elmas madenlerinde iki benzer kesme ve delme işlemi kullanıldı ve İngilizler 1967'de lazer kesim teknolojisini daha büyük bir ölçekte tanıttı.

Western Electric hızla lazer kesme makineleri üretmekte ve 1970'lerde havacılık endüstrisine başarıyla girmiştir. Bu arada, 1970'lerin başında, metaller de dahil olmak üzere çeşitli malzemeleri kesmek için gaz lazerle kesme yapıldı. 1980'lerde dünya çapında çeşitli endüstrilere 20.000 ticari lazer kesme makinesi kuruldu ve toplam değeri 7.5 milyar dolardı. Profesör Bill Steen, "Lazer Malzeme İşleme" bölümünde lazerin icat edilmesinden bu yana yeni bir sanayi devrimine girdiğimizi yazdı. 


Lazer Makineleri Nasıl Çalışır?

Lazer ışınının odaklanması, lazer kesim kafasında meydana gelen özel bir mercek veya konik ayna ile yapılabilir. Işın, odak noktasının şekli ve bu noktadaki enerji yoğunluğu, tamamen dairesel, düzgün ve nozul içinde ortalanacak şekilde tamamen odaklanmalıdır. Geniş bir ışının hassas bir noktaya odaklanmasıyla, o noktadaki termal yoğunluk artırılabilir. Güneş ışınlarını yapraklara odaklamak için bir büyüteç kullanmayı ve ne tür bir aleve neden olabileceğini düşünün. Şimdi 6 KW enerjiyi bir noktada yoğunlaştırmayı düşünün ve o noktanın ne kadar sıcak olabileceğini hayal edin.

Yüksek güç yoğunluğu, malzemenin hızla ısınmasına, erimesine ve kısmen veya tamamen buharlaşmasına neden olabilir. Düşük karbonlu çeliği keserken, lazer ışınının ısısı tipik "oksijen yakıtı" yanma sürecini tetiklemek için yeterlidir, böylece elde edilen yüksek kesmeli ışın, metali kolayca kesebilir. Paslanmaz çelik veya alüminyum keserken, lazer ışını sadece malzemeyi eritir ve erimiş metali düzeltmek için yüksek basınçlı azot kullanılabilir.

Lazer kesim makinesinde, lazer kesim kafası, kesilecek metal parçalar üzerinde hareket ettirilerek kolayca kesilebilir. Kapasitif yükseklik kontrol sistemi, açık uç ve kesme tahtası arasındaki mesafeyi koruyabilir. Kesme kalitesi açısından, bu mesafenin önemi çok önemlidir, çünkü eğer odak iyi ayarlanamazsa, verim elde edilemez. Odağı doğrudan panelin üstünde, hemen üstünde veya altında kaldırarak veya azaltarak kesme kalitesini artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Kesme kalitesini etkileyen birçok parametre vardır, ancak tüm bu parametreler uygun şekilde kontrol edilirse, lazer kesim işlemi kaliteli, güvenilir ve mükemmel olacaktır.

Lazer Makinesi Çeşitleri

Çeşitli lazer markalama makineleri vardır. Tamamlanacak işe göre uygun bir markalama makinesi satın almanız gerekir. Bu lazer markalama makinelerini kullanmak istiyorsak. Fiber lazer markalama makinesi, YAG / vanadate markalama makinesi, CO2 karbon dioksit lazer markalama makinesi, ultraviyole ultraviyole markalama makinesi ve yeşil lazer markalama makinesi. Bu bakış açılarından, YAG / vanadate lazer markalama makineleri artık popüler değil. Düzenli bakım gerektirdikleri için bakım maliyetleri yüksektir ve yüksek güçlü özel soğutma (su soğutma) ekipmanı gereklidir.

Fiber lazer markalama makineleri bulunduğunda YAG / vanadat lazerlerin yerini hızla aldı. Bakım gerektirmez, ekonomik ve hızlıdır. Tüm metal özellikleri için en ideal seçimdir, çoğu plastik ürünü de işaretleyebilirler. UV ultraviyole lazer markalama makinesi, dalga boyu 355 nm ile lazer işleyebilir ve plastikler için uygundur. CO2 karbon dioksit lazer markalama makinesi 10600 nm lazer dalga boyu ile çalışabilir ve ahşap, deri ve cam gibi organik malzemelerin üzerine markalama için uygundur.

Lazer Kesme Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bir lazer markalama makinesi almaya karar verirseniz. Önce makine tipini seçin, ardından gerekli makine gücünü seçin. Mesafe için uygun makine tipi: fiber lazer markalama makinesi, lazer gücü: 20 watt veya makine tipi: karbon dioksit lazer, lazer gücü: 50 watt olmalıdır. Türü seçerken lütfen aşağıdaki yolu takip edin: Özellikle metali işaretlemek istiyorsanız, seçilmesi gereken makine fiber lazer markalama makinesidir. Yukarıda belirtildiği gibi, fiber lazerler metaller için kullanılır, ancak birçok plastikte işaretlenebilirler. Fiber lazer markalama makinesinin üretim gücü 10 watt, 20 watt, 30 watt, 50 watt ve 1000 watt'tır.

10 watt benim önerim değil. Onu alacaksın, ama senin için işe yaramayacak. 20 watt fiber lazer markalama makinesi işletmelerin yaklaşık% 80-90'ı için uygundur. 50 watt fiber lazer markalama makinesi daha derin markalama için uygundur ve 20 watt'tan daha az derin markalama yapabilir. 50 watt genellikle sürekli derin izler bırakan şirketler ve 0,30-0,50 sac kesmek isteyen şirketler için uygundur. Karbondioksit markalama makinesi ahşap, deri ve cam malzemeleri işaretlemek veya pleksiglas vb. Kesmek için uygundur. UV lazer kesim makinesi sadece plastik markalamak isteyen şirketler için uygundur.

Bütün bunlar dışında lazer kesim makinelerini güvenilir konya lazer kesim makinası gibi bilinen isimler konusunda dikkat edilirse herhangi bir sürpriz ile karşılaşılmamış olunur. Çünkü merdiven altı veya kalitesiz  üretimlerinde var olduğu bir gerçektir. Bu anlamda da konya lazer kesim makinası tarzında kaliteli lazer makineleri tercih edilmektedir.

Lazer Makinelerinin Fiyatları 

Lazer makinelerinde fiyatlar büyük farklılıklar gösterir. Bazen bu meşru nedenlerle değiştirilse de, bazende anlamsız piyasa hareketleri anlamında farklıdır. Aynı görünüme sahip makineler farklı fiyatlara sahip olabilir. Makineye takılan bileşenleri sormalı ve incelemelisiniz. Lazer kaynağı, tarama kafası ve markalama kartı en kritik parçalardır.  Özellikle dolar üzerinden hesaplanan bu fiyatlar ülkemizde doların fiyatının değişmesi ile fiyat artışı veya azalışı olabilmektedir.

Lazer Kesim Makinelerinin Kullanım Avantajları

Birçok farklı avantajı olan lazer kesim makineleri ile günümüzde pek çok alanda zamandan tasarruf edilmektedir. Bununla beraber lazer kesim makinelerinin kompakt bir yapıda kolay kullanımı olması ayrı bir eğitim gerektirmez. Ayrıca Lazer kesim makinelerinin neredeyse hiç bakım gerektirmemesi kullanıcılar için çok büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Lazer kesim makinelerinin bir diğer avantajı ise yüksek teknoloji ve yüksek standartta performans sağlamasıdır. Bu sayede kısa sürede yüksek sayıda hizmet verebilmektedir. Lazer kesim makineleri  hassas lazer kesim yapısından dolayı toz koruması sağlayarak rahatsız edici bir ortamın oluşmasına engel olur. Bütün bu kullanışlılığı dışında ayrıca çok dayanıklı malzemelerden yapılması dolayısıyla dış etkenlere karşı oldukça korunaklıdır. Böylece dış etkenlere karşı kolay hasar oluşmaz.