Lazer Kesim Nedir? Ne İşe Yarar?

Yüksek güç ayarının lazerin çıktığı noktaya yönlendirilmesi sonucu kesim işlemi yerli üretim lazer kesim makinası tarafından gerçekleştirilir

Lazer Kesim Nedir? Ne İşe Yarar?

Lazer Kesim Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Günümüzde birçok endüstriyel üretim aşamalarında kullanılan lazer kesim teknolojisi lazer yardımıyla malzemelerin kesilmesine dayalı bir işlemdir. Basit anlamıyla ifade edecek olursak; yüksek ve güçlü bir lazer çıkışının otomasyon sistemi aracılığı ile kesilmesi istenen malzeme üzerine yönlendirilmesi işlemidir. Sanayinin vazgeçilmezleri arasında yer alan lazer kesim makineleri hassas kesim yapabilme özellikleri nedeniyle tercih edilirler.
 
Lazer Kesimde Yerli Üretim 

Ülkemizde de yerli üretim teknolojilerinin son yıllarda oldukça gelişme kaydettiği hepimizin malumudur. Bu doğrultuda emsallerini aratmayacak ürünler geliştirilmektedir. Yerli ürünlerin tercih edilmesindeki en büyük etkenlerden bir tanesi ise kolay yedek parça bulunması olsa gerektir.
 
Teknolojik gelişmeler lazer kesim makinelerinde de kendisini göstermiş ve yerli ürünler piyasaya sürülmüştür. Bu doğrultuda yaptığımız araştırma sonucunda yerli lazer kesim makinesi nedir, yerli lazer kesim makinesi modelleri nelerdir, yerli lazer kesim makinesi fiyatları gibi pek çok bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.
 
Yerli Lazer Kesim Makinesi Nedir?
 
Genellikle sanayi ve endüstri alanında üretim amacıyla kullanılmasının yanı sıra kobiler, okul ve hobi uzmanlarının da kullandığı lazer kesim makinesinin ne olduğuna beraber bakalım. Sanayi alanında üretim aşamasında kullanılan her türlü malzemenin hassas kesimine olanak sunan kesme işlemidir. Lazer ile kesme işlemleri; genellikle optikler aracılığı ile yüksek güç aracılığıyla gerçekleşir. Yüksek güç ayarının lazerin çıktığı noktaya yönlendirilmesi sonucu kesim işlemi yerli üretim lazer kesim makinası tarafından gerçekleştirilir.
 
Yerli Lazer Kesim Yöntemleri Nelerdir?
 
Üretim ve sanayi aşamasında malzemeler farklı farklıdır. Bu farklı malzemelerin kesimi için de farklı lazer kesim şekilleri bulunur. Farklı şekiller kullanılarak yapılan kesme işlemlerinden bir kaçına yazımızın devamında bahsedeceğiz. Kesim yöntemlerinden bazıları;

Buharlaştırma İle Lazer Kesim İşlemi: Genel olarak erime yapmayan malzemelerde kullanılan bir yöntemdir. Standartlaşmış işlerin kesimi gerçekleşir. Malzemenin yüzeyi kaynama noktasına gelene değin ısıtılır ve bu kısımda bir anahtar deliği oluşturulur. Oluşan bu anahtar deliği sayesinde soğutma hızı ani bir artışa sahne olur. Bu delik derinleştikçe malzeme kaynar ve o noktada buhar oluşur. Oluşan buhar ısısı ile dışarı üflenen duvarlar eritilmek suretiyle delik büyütülür. Ahşap, termoset plastik ve karbonlar üzerinde rahatlıkla uygulanır.

Eriterek İşleme Yoluyla Lazer Kesim İşlemi: Bu kesim işlemi genellikle metaller üzerinde uygulanır. Materyal kesme alanında yüksek basınçlı gaz kullanılır. Bu sayede güç ihtiyacı büyük ölçüde azalır. Erime noktasına kadar ısıtılan malzeme gaz püskürtmesini oluşturur. Sonrasında eriyen malzeme işlemden dışarı atılır. Böylelikle malzeme sıcaklığı aracılığı ile yukarı kaldırma ihtiyacı ortadan kalkar.


Termal Gerdirme İle Lazer Kesim İşlemi: Cam kesme işlemleri için kullanılan lazer kesim yöntemidir. Yüzeye odaklanmış olan bir ışın yerel ısıtma aracılığı ile termal genleşmeye neden olur. Arkasından termal stres kırılması gerçekleşir. Kirişin hareketi ile çatlak oluşur. Çatlakların taşınma sırası belirlenebilir.

Reaktif Lazer Kesim İşlemi: Alev kesme ya da stabilize yanan lazer kesim gazı olarak bilinir. Lazer kesim ışını kullanılır. karbon çeliğin kesiminde kullanılır. Daha az lazer gücü sayesinde çok kalın çelik kesiminde kullanılan bir işlemdir.

 
Yerli Lazer Kesim Makinesi Modelleri 
 
Kesim kabiliyetleri açısından gerçekten de işi çok kolay ve pratik hale getiren lazer kesim makinaları nitelikli bir duruş ve fark içerir. Model ve işlevleri açısından her sektörde kullanıma uygun ürünler firmamız aracılığı ile temin edilmektedir. İş alanına göre yapılması gereken tercihler konusunda alanında uzman deneyimli personellerimizden destek alabilirsiniz. Kaliteli ve modern yerli üretim lazer kesim makinası tercihi sonrasında uygun maliyetli çözümler elde etmiş olursunuz. Yerli üretim tercih etmekle de yedek parça noktasında sıkıntı yaşamamış olursunuz.
 
Yerli Lazer Kesim Makinesi Avantajları Nelerdir?
 
Etkili zaman yönetimi ve minimum hata çağımız rekabet sektöründe oldukça büyük bir yere sahiptir. İşletmeler tarafından verilen hizmetlerin hızlı ve doğru olması önem arz eder. Yüksek hassasiyet içeren kesimler sayesinde firmanızı bir adım öne taşıyabilirsiniz. Zaman yönetimi konusunda da ekstra avantajlar sunan yerli lazer kesim makinaları pek çok malzemeye uygun olması dolayısıyla dikkat çeker. Takım aşınması olmaz ve sonrasında işleme gerek kalmaz.
 
Yerli Lazer Kesim Makinası Fiyatları
 
Herhangi bir ürüne yatırım yapmadan önce muhakkak ki bu yatırımın getirisinin hesaplanması gerekir. Önemli bir teknolojik hizmet olarak sunulan kesim makinaları için fiyatlandırma noktasında firmamız uzman personellerinden destek alabilirsiniz.  


© Tüm Hakları Saklıdır Kalender Tech Otomasyon Sistemleri LTD ŞTİ. 2009-2023