Lazer Makine Tüpü

Lazer kesim makine tüpleri, hızlı ve kusursuz plaka kesimleri ve markalama işlemlerinde en çok tercih edilen son teknoloji ürünü sistemlerdir

Lazer Makine Tüpü

Lazer Tüp 

 

Lazer kesim makineleri, hızlı ve kusursuz plaka kesimleri ve markalama işlemlerinde en çok tercih edilen son teknoloji ürünü sistemlerdir. Lazer kesim makinelerinde kullanılan başlıca tüpler ise lazer tüp olarak piyasada bilinmektedir. Pek çok çeşidi ile lazer sistemlerinden beklenen amaçların gerçekleştirilmesi ve ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanması için önemli bir rol üstlenmektedir. En çok kullanılan çeşitleri cam tüpler ve metal tüplerdir. Bu iki çeşit, sanayi ve endüstri alanlarında kullanım amacına göre seçilen dayanıklı lazer tüplerdir.    

Karbondioksit gazını içeren lazer cam tüpler ve metal tüpler sıklıkla kullanılmakla birlikte dış koşullara karşı dirençli yapıları ve uzun ömürlü kullanım imkanı vermeleri sebebi ile de ön plana çıkmaktadırlar. Metal olan lazer kesim makinelerinde ve metal markalama makinelerinde fiber lazerler tercih edilmektedir. Lazer kesim ya da lazer kazıma makinelerinde genel çalışma prensibi lazer tüpünden çıkan lazer ışınının yansıtıcı aynalar kullanılarak taşınması ve bir mercek aracılığı ile bu ışının odaklanarak kesilecek ya da kazınacak materyal üzerine nüfuzudur.  

Lazer Tüp Hangi Alanlarda Kullanılır? 

Eskiden kesim işlemleri için manuel sistemleri kullanan endüstriyel firmalar, günümüzde lazer kesim makinelerini mükemmel sonuçlar elde etmek için sipariş etmekte ve envanter listelerinde lazer sistemlerine geniş bir yer ayırmaktadır. Oldukça avantajlı olan ve aynı işi yapan diğer sistemler ile kıyaslandıklarında pek çok üstün özelliğe haiz olan lazer kesim makineleri düz ve pürüzsüz yüzeyler elde etmek isteyenler için ideal makinelerdir. Standart üzerinde işlemler yapılabilmesi için bu tarz makinelerde kullanılacak olan lazer tüp modellerinin kaliteli olması gereklidir.

Lazer Tüp Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli kullanım sunan lazer tüplerin, elektrikli metal tüpler ve cam tüpler şeklindeki üretimlerine imalat sanayisinde daha fazla yer verilmektedir. Lazer tüp kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar içerisinde en önemlisi vücudun hiç bir yeri ile kullanım sırasında temas etmemesi hususudur. Elektrik bazlı çalışabilen lazer tüplerin yüksek gerilim içerdiği unutulmamalıdır. Bu sebeple lazer tüplere el ile temastan kaçınılması son derece mühimdir. İş sağlığı ve güvenliği hükümleri dikkate alınarak tüm bu kurallara tam olarak riayet edilmelidir.

Lazer Tüplerin Sağladıkları Avantajlar Nelerdir?

Lazer tüplerin, sağladıkları çok sayıda avantaj ile tercih edilen ve sipariş listelerinde yer verilen ürünler oldukları tartışmasız bir gerçektir. Başlıca avantajları şöyle sıralanabilir:

- Lazer tüpler, kesim uygulamalarında daha pürüzsüz bir yüzeyin elde edilmesi için ideal bir kullanım sağlayan sistemlerdir. Uzmanların görüşleri de bu doğrultudadır.

- Kesim makineleri ile entegre olarak çalışan lazer tüpler, pratik bir kesim gerçekleştirilebilmesi için büyük bir avantaj sunmaktadır.

- Lazer tüpler kullanılmadan önce kullanım talimatlarına mutlaka bakılmalı ve gereken incelemeler, kontroller yapılmalıdır. Kurulumlar sırasında bu hizmetleri profesyonel olarak veren firmalar tarafından bu hizmetler özenle ve dikkatle gerçekleştirilmektedir. Yedek parça tedariki ya da yeni parça alımı yapan lazer kesim makineleri sahibi firmalar da kurulum ve parça yerleştirme işlemlerine ilişkin talimatlara uygun hareket etmelidir. Bu konuda bilgi edinmelidir. Bu talimatlara uyulması halinde hem iş güvenliği ve mevzuatına uygun hareket edilmiş hem de maksimum verim alınması sağlanacaktır.

Lazer Tüp Çeşitleri ve Özellikleri  

Lazer tüp çeşitleri, kullanım amaçlarına göre firmalar tarafından seçilen ürünlerdir. Başlıca lazer tüp çeşitleri ve özellikleri şöyledir:   

 Metal lazer tüpler: 
Kullanım ömürleri uzun olan tüp türleridir. Bu lazer tüp türlerinin kullanım alanları markalama ve kesim işlemleri olarak sayılabilir. Yaygın olarak sanayi sektörlerinde tercih edilen lazer kaynaklarıdır. Metal lazer tüplerin ortalama çalışma ömürleri yaklaşık olarak altmış bin saattir. Ayrıca ahşap ve deri kesim işlemlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Darbe vuruşlu olmaları, diğer lazer tüpler ile kıyaslandıkları zaman öne çıkaran niteliklerinden biridir.

Cam lazer tüpler: Karbondioksitle çalışan lazer sistemleridir. Cam lazer tüpler, yüksek gerilimli lazer tüpler olarak bilinmektedir. Metal lazer tüpler ile karşılaştırıldıkları zaman çalışma süreleri daha düşüktür. Çalışma ömürleri yaklaşık olarak on bin saat aktif çalışabilme olarak belirtilmektedir. Tekrar dolum yapma imkanları ise mevcut değildir. Cam lazer tüplerin, kullanıp atma özellikleri bulunmaktadır. Cam lazer tüplerin en önemli özellikleri endüstriyel alanlarda pratiklik kazandırmalarıdır. En çok tercih edilen ve birçok sektörde yaygın olarak tercih edilen lazer tüplerdir.