Lazer Su Soğutucu Kullanım Alanları

Lazer Su Soğutucu Kullanım Alanları

 

İlerleyen teknoloji ve artan tüketim ihtiyaçları ile birlikte ortaya çıkan yeni fikirler. lazer su soğutucu ise bunlara en iyi örneklerden biridir.

Lazer teknolojisinin günümüzde giderek artan kullanım alanları ise oldukça fazlalaşmaya başlamıştır. Hemen hemen her alanda görmeye başladığımız lazer teknolojisi, kullanıldığı alanlarda ki başarı ile de tercih sebebi olmaya devam etmektedir.

Lazer Teknolojisi Kullanım Alanları

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan lazer teknolojisini en belirgin ve bilindik alanı kozmetiktir. Tercih yoğunluğu kadınlar olsa da, erkeklerin de yavaş yavaş lazer teknolojisine ilgileri gün geçtikçe büyüyor.

Ciltteki kusurların giderilmesinde kullanılan bu teknolojinin piyasada ki büyüme hacmi ise azımsanmayacak kadar fazladır. Cilt lekeleri, deri altında oluşan yağlanma ve selülit görüntülerinin giderilmesi vb. bir çok kozmetik alanın da uzun zamandır kullanılıyor.

İlk tedavi amacıyla kullanılmaya başlanılan lazer teknolojisi her geçen gün kullanım alanlarını katlayarak çoğaltmaya devam etmektedir.

Lazer su soğutucu

Lazer su soğutucu dört ana gruba ayrılmaktadır. Katı lazer, yarı iletken lazer, gaz lazer ve sıvı lazerdir. Bunların içinde en çok kullanılan ise sıvı lazerdir.

Katı lazer tekniği ilk kullanılan lazer olarak bilinir ve diğer adı yakut lazeridir. Yakut lazeri kırmızı ışık yayar. Bu ışığı yaymasını sağlayan kristal madde içerir ve bu kristalin çalışması için gerekli olan ısı derecesi oda sıcaklığının altında olması gerekmektedir. Bunun için ise lazer soğutuculara ihtiyaç duyarlar.

Yarı iletken lazer teknolojisinde ise yarı iletken kristaller kullanılır ve bu lazer teknolojisi içinde oda sıcaklığı önemlidir. Tekrar bu sistem için lazer soğutucu gerekmektedir.

Gaz lazer soğutucu, gaz olarak helyum ve neon karışımı kullanır. Kullanım esnasında çok dikkat gerektiren bu teknoloji barındırdığı tehlike sebebi ile çok tercih edilmez.

Sıvı Lazer Soğutucu ise en çok tercih edilen teknolojidir. Barındırdığı organik çözücü, içerisindeki organik boyayı seyrelterek işlem görür.
Sıvı lazer soğutucular fiyatlarına, renk ve kullanım yerlerine göre farklılık gösterir.

Lazer Soğutucuların Önemi

Kullanılan lazer tüplerinin uzun ömürlü olmasının nedenidir. Lazer tüplerinin ısı dengesini sağlamak, onların kullanım ömürleriyle doğrudan alakalıdır.

Lazer Soğutma ve Yöntemleri

Lazer soğutmada en yaygın kullanım şekli dopplerdir. Bununla birlikte bilinen diğer kullanım şekilleri ise; Çözülmüş yan bant soğutma, Sisyphus soğutma, ortak soğutma, boşluk aracılı soğutma, hız seçici bağdaşık yoğunluk hapsetme yöntemiyle soğutma, zeeman yavaşlatıcı ve anti stokes esnemez ışık saçılması şeklindedir.

Peki Bu Sistem Nasıl Çalışır?

En kolay anlatım olarak, lazer fotonu atoma çarpar, atomun lazerden aldığı enerjiden daha fazla enerji ortaya çıkaran fotonlar haline gelir. Oluşan bu enerji farklılıkları ise atomlar arası termal uyarılmalar gerçekleştirir. Bu uyarılmalardan oluşan ısı, ışığa dönüşür öyle ki bu işlem sonrasında atom foton olarak kalır.

Doppler Soğutma

Manyetik hapsetme yöntemi ile çalışır. Şu ana kadar ki en yaygın kullanım alanına sahiptir. Düşük yoğunluktaki gazları, bu sistemle olabilecek son limite kadar soğutma işlemini görür. Bu oran yaklaşık 150 mikrokelvin'dir. Bu yöntem özel bir enerji düzeyi yapısı gerekliliği taşıdığından, bu metotta sınırlı ve küçük bir miktar element kullanılır.

Protonların, bir maddeden ısıyı uzaklaştırmak için kullanıldığı bu yönteme Lazer soğutma diyoruz.