Lazer Kesim Makinesi Ne İşe Yaramaktadır?

Lazer Kesim Makinesi Ne İşe Yaramaktadır?

 

            Teknolojinin gelişimi ile makinelerin çalışma prensipleri de oldukça değişip gelişim göstermektedir. Lazerli kesim makineleri birçok işte ve birçok amaç için kullanılmaktadır. Lazerli olmayan makinelere göre oldukça avantajlı olan lazer kesim makinesi paslanmaz çelik, yumuşak çelik, alüminyum plaka ve sair, plastik bazı malzemelerin kesimini kolaylıkla gerçekleştirmektedir. Mükemmel bir kesim isteniyorsa kesinlikle lazer destekli makineler tercih edilmelidir. Çok karmaşık kesim gerektiren parçaları kolaylıkla kesmektedir. Kesme hızının düşürülüp arttırılabilmesi de işlenen malzemenin kalitesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Lazer Kesimin Avantajları

            Lazer kesim makinası hem maliyet açısından hem de kalite açısından oldukça avantaj sağlamaktadır. Bu avantajları sayesinde bu makineler günümüzde oldukça sık tercih edilmektedir. Maliyet açısından avantajları ise; yüksek işleme hızına ulaşıp birim maliyeti düşürmesi, aynı plaka ya da sac üzerinde birden fazla farklı malzemeleri işlemesi, kesim işlemini en kısa sürede tamamlaması, fire oranını en az seviyelere indirmesi, maliyeti oldukça düşürmesi, üretim hatalarını neredeyse sıfıra indirmesidir.

            Kalite açısından avantajları ise; 0,05 mm hassasiyet ölçüsünde parça kesimi yapması, ısı deformasyonunu en aza indirerek çapaksız bir kesin elde etmesi, tüm yazı, amblem ve yazının sac üzerinden kesilebilmesi, 0,4 çapındaki delikleri işlemesidir. Bu avantajlar ile birlikte lazer destekli makinelere ilgi ve alaka oldukça artmıştır.

Lazer Kesim İşlem Sırası Ve Faydaları

            Bu makinelerin lazer ısıları ve ışınları karbondioksit gazına elektrik geçişi uygulayarak oluşmaktadır. Ayrıca daha fazla verim alabilmek adına karbondioksit'e helyum ve atom gazı eklenerek 1/3 oranında arttırılmaktadır. Lazer ile yapılan kesme işlemlerinde kalıp ve aparatlardan tasarruf elde edilmektedir. Lazerle kesim mükemmel bir şekilde zamandan tasarruf edilmesini sağlamaktadır. Diğer lazersiz çalışan tezgahlarda insan hatasının çok olduğu görülmektedir. Fakat bu lazerli makineler sayesinde insan hatalarını da ortadan kaldırmaktadır.  

            Lazerli kesim uyguladığı işlemden sonra işlenen yüzey kalitesine hiçbir zararı dokunmamaktadır. Hatta yüzey kalitesini arttırmaktadır. Çapaksız kesim yapması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Kesintisiz ve sürekli kesim ile ürün kalitesini sağlayıp pürüzsüzlük ve hassasiyet oranına da dikkat ederek işlemleri gerçekleştirmektedir. Ayrıca lazer destekli makineler operatörler tarafından kolayca kullanılabilir olması, yedek parça sıkıntısının kolaylıkla halledilmesi açısından firmalar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.