Lazer Sistemlerinin Birleşeni: Lazer Tüpler

Lazer Sistemlerinin Birleşeni: Lazer Tüpler

 

Lazer sistemlerinin işlevsel olarak etkili birleşenlerinden biridir. Lazer kesim makinelerinde kullanılan,  bu makinelerin aynı zamanda yedek parçaları olarak ifade edilen lazer tüp çeşitleri, pek çok işletme ve fabrikada yaygın olarak tercih edilmektedir. Bu tüp çeşitlerinin imalatı ve satışı ile uğraşan çok sayıda seçkin firma, en kaliteli lazer tüplerini üretebilmek için rekabet içindedir. Bu rekabet ise piyasalara ve müşterilere olumlu yönde yansıtmakta, yüksek teknoloji ürünü olan bu tüplerin ihtiyaç duyan firmalara hızlı bir şekilde ulaşması sağlanmaktadır.

Lazer Tüplerin Seçiminde Öne Çıkan Hususlar   

Lazer tüpler, yenilenemeyen bir yedek parça sistemi olarak uzmanlar tarafından tanımlanmaktadır. Kullanımları belirli sürelere tabidir. Cam lazer tüpler ve metal lazer tüpler, en fazla kullanılan çeşitleridir. Kullanım amacına bağlı olarak lazer kesim, kazıma ve markalama işlemlerini gerçekleştirecek lazer kesim makine türlerine bağlı olarak sipariş verilen ürünlerdir. Metal lazer tüpleri lazer cam tüplere nazaran daha uzun süreli bir kullanım imkanı sağlamaktadır. Ayrıca pleksi, ahşap ve deri kesim, kazıma ve markalama işlemlerinde yoğun talep gören ürünlerdir.  

Lazer Tüplerin Ömürleri 

Lazer tüp çeşitlerinden lazer cam tüpler, CO2 sisteminde yüksek gerilimli bir enerjiye haizdirler. Özenle üretilen bu cam tüpler, yaklaşık olarak on bin saat boyunca kullanılabilen ürünlerdir. Tasarruflu ve kullanma talimatlarına uygun bir şekilde kullanılmaları halinde ise belirtilen süre daha da uzayabilmektedir. Bu sebeple lazer cam tüp üreticileri, bu tip lazer tüp modellerinin ömürlerine ilişkin sorulara net cevap vermeyi tercih etmemektedir. Ömürleri ile değil taşıdıkları kalite ve güvenilirlik ile lazer tüplerinin ön plana çıkmasını hedeflemektedirler.  

Metal lazer tüpler ise lazer cam tüpler ile kıyaslandığında daha uzun ömürlü bir kullanım sağlamaktadır. Yaklaşık olarak altmış bin saate ulaşan kullanım süreleri bulunmaktadır. Bununla birlikte yıl bazında yedi yıla kadar uzun ömürlülük gösterdikleri yapılan test ve araştırmalar sonucunda tespit edilmiştir. Tüm bu belirtilen hususlar, lazer tüplerin kullanıldıkları lazer kesim makinelerinin faaliyet gösterdikleri işin niteliğine ve kullanım sıklığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Sık ve ağır kesim, kazıma işlemlerinde kullanılan makinelerde lazer tüpler daha çabuk tükenebilmektedir.    
   
Lazer Tüplerin Dolum İşlemleri  

Lazer tüplerin kullanım süreleri değişkenlik göstermekle birlikte sonuç olarak belirli bir süreye bağlıdır. Bu süreler dolduktan sonra tekrar dolum işlemleri yapılarak yenileri ile değişimleri sağlanan parçalardır. Bu işlemler düzgün ve gerekli zamanlarda yapılmaz ise lazer kesim makinelerinin ve lazer kazıma makinelerinin kendilerinden beklenen işlevleri yerine getirmeleri mümkün olmayacaktır. Lazer tüplerinin, önde gelen modelleri ile sistematik ve yüksek teknoloji ile imal edilen tasarlanan ürünler olduğu unutulmamalı ve dolum işlemlerinin kaliteli bir şekilde belirli periyotlarla yapılmasına firmalar tarafından azami dikkat ve özen gösterilmelidir.

Lazer cam tüpler, metal tüplere oranla daha az bir kullanım süresi sunduğu için dolum işlemlerine özellikle daha çok dikkat edilmelidir. Lazer cam tüpler, yoğun olarak kullanılan ve sıklıkla dolumu, boşaltımı yapılan özel yedek parçalardır. Yüksek gerilim içermesi de bu dolum işlemlerinin sayısını artıran bir diğer noktadır. Bazı sektörlerde kullanım alanı ve sıklığı ile doğru orantılı olarak kullanım ömrü beş bin saate kadar düşebilmektedir. Kullan at niteliği taşıyan ürünler olması itibari ile de sıklıkla kullanıldığı sanayi ve endüstriyel alanlarda pratik bir ürün olduğu kabul edilmektedir.  

Lazer Tüplerin Fiyatları 

Lazer tüplerin fiyatları taşıdıkları markalara, üretildikleri malzemelerin kalitesine, kullanım sürelerine, ebatlarına, tasarımlarına daha da önemlisi watt gücü ve garanti sürelerine göre farklılık göstermektedir. Watt gücü bakımından değerlendirme yapıldığında, aynı üretici tarafından imal edilen aynı markayı taşıyan 60 W tüp ile 130 W tüp arasında iki kata varabilen fiyat farkları olduğu gözlemlenmektedir. Kalender Lazer gibi deneyimli, kaliteli ve güvenilir firmalardan ihtiyacınıza yönelik olarak çeşitli lazer tüpleri uygun bütçelerle satın alabilirsiniz.

Lazer cam tüpler, kesim ya da markalama işlemlerinde çoğunlukla kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden birisi ekonomik bakımdan alternatif ürünlere nazaran çok daha uygun ve avantajlı fiyatlar taşımasıdır. Lazer cam tüpler, genellikle Çin'de üretilmekte olduğundan lazer tüplerin satış piyasasında Çin menşeli ürünlerin hakimiyeti söz konusudur. Bu markalar içinde en tanınan ve köklü olanı ise RECI lazer tüpleridir. Fakat bu markayı taşıyan lazer cam tüpler, diğer markalar ile karşılaştırıldığında daha pahalı olduğu için yoğun bir sipariş almamaktadır.